Що таке саббатікал і як зрозуміти, що ти до нього готовий?
18+ Цей продукт містить нікотин і викликає залежність. Тільки для повнолітніх осіб, які споживають нікотин.
Саббатікал — дивне слово як для української мови, так і для українських працівників загалом. Насправді ж саббатікал — це тривала відпустка, і люди з усього світу вже давно використовують її, аби відновити сили, перепочити від рутини та набратися нових ідей. Не важливо, де ти плануєш її провести, адже якщо ти повнолітній споживач нікотину і користувач паучів VELO*, жодні довгі переїзди або перельоти не стануть для тебе перепоною, адже паучками можна користуватись у будь-якому місці без обмежень.
Розповідаємо, хто і коли придумав явище «саббатікал», як зрозуміти, що тобі час звернутися до нього та як провести його з користю.
Саббатікал чи творча відпустка?
Найближчий аналог саббатікалу в Україні — це творча відпустка для науковців. Професори та кандидати наук можуть узяти таку, щоби не відволікатися і спокійно написати чергову наукову роботу чи дисертацію. Утім, у світовій практиці саббатікал — дещо інше.
Саме походження назви відпочинку відсилає нас до слова Sabbath. Ні, йдеться не про металістів на чолі з Оззі Осборном, а про біблійну суботу як час для відпочинку. Однак із тривалою відпусткою саббатікал почали асоціювати саме через тих-таки науковців. Ще у 19 столітті гарвардські професори, які працювали в університеті хоча би протягом шести років, могли отримати саббатікал — тобто піти на річний відпочинок.
Сьогодні цей термін асоціюють лише з довготривалою відпусткою. Вона не має обмежених часових рамок і може тривати від кількох тижнів до року. Важливий момент: саббатікал — це оплачувана або частково оплачувана відпустка, а поки людина відпочиває, місце в компанії залишається за нею.
Таким відпочинком активно користуються працівники великих світових корпорацій, аби відновити сили і підійти до роботи з новими ідеями. Утім, в українських реаліях така практика мало поширена і для тривалого відпочинку людям доводиться брати відпустку своїм коштом або ж узагалі звільнятися.
Як зрозуміти, що час брати саббатікал?
Головна відмінність саббатікалу і звичайної відпустки в тому, що це не просто відпочинок, а цілковите перезавантаження. Про нього варто задуматись тому, хто не відпочивав уже надто довго.
Якщо ж така людина просто піде у відпустку на тиждень чи кілька, подумки все одно залишатиметься в роботі. Головна ж ідея саббатікалу — повністю відсторонитися від робочих справ. Потрібно не лише перемкнутися на щось інше, а й знайти для себе нову мету, захоплення, аби провести довгий відпочинок з користю. Тобто саббатікал — це не про відсутність на роботі, а про усвідомлене перезавантаження.
Як провести саббатікал з користю?
Існує кілька важливих правил, аби саббатікал видався вдалим і відпочинок пішов на користь.
По-перше, потрібна мета. Варто визначитися, береш ти відпочинок для того, аби вирушити в мандрівку, чи написати книгу, чи відкрити майстерню — це може бути будь-яка справа, що принесе тобі задоволення і дозволить повністю відірватися від роботи.
До речі, робота — це другий важливий момент довготривалої відпустки. Варто повністю про неї забути, вимкнути всі чати, а в ідеалі видалитися з них. Цей час для тебе. Коли повернешся — зануриться в роботу з головою, але це буде потім. Інакше навіщо взагалі було брати саббатікал?
Корисно завести щоденник на час відпочинку. Туди можна записувати думки, переживання, а також ідеї, які планує реалізувати. Це допоможе наприкінці відпочинку визначити, що тобі вдалося чи не вдалося, і побачити, як саббатікал вплинув на тебе.
Останнє правило: саббатікал має тривати довго. Скільки — визначаєш тільки ти. Не зважай, коли хтось хоче щось від тебе. Дослухайся лише до власних відчуттів. Тільки так вдасться перезавантажитися по-справжньому та отримати максимум користі від довготривалого відпочинку.
*Тютюновмісні вироби для нагрівання не є цілком безпечними і викликають звикання