За шведськими поняттями: 7 шведських слів, яких бракує українцям

18+ Цей продукт містить нікотин і викликає залежність. Тільки для повнолітніх осіб, які споживають нікотин.

Швеція асоціюється в українців з якістю, хорошим дизайном і відповідальним споживанням.Разом з медіа БЖ аналізуємо поняття зі шведської мови, яких так не вистачає українцям. Шукаємо новий досвід та рецепт скандинавської динамічності й одночасно спокою та щастя.

Lagom

Lagom [лагом] – філософія шведського життя, яку можна описати як прагнення до всебічного балансу. Lagom – це достатній рівень усього в житті. Усе в міру. Ні більше, ні менше. 

Старе шведське прислів'я "Lagom är bäst" перекладається як "золота середина". Lagom для шведів – це життя в балансі, мінімалізм як протилежність матеріалізму та споживацтву. 

Lagom у повсякденному житті – у тому, що ми їмо, що одягаємо, як живемо і працюємо. Це більш збалансований спосіб життя, який пропагує задоволення від існування, а не споживання. 

Також Lagom – одна зі складових шведського щастя. “Запитуйте себе: "Мені цього достатньо?", а не "Чи може бути краще?". Запитуйте, чи задоволені ви життям, а не чи щасливі ви. Перше не виключає другого, але якщо зациклитися на понятті щастя, це призведе до розчарування”, – пише авторка книги “Lagom. Нічого зайвого. Як позбутися всього, що заважає, і стати щасливим”.

Lagom відображається буквально в кожній сфері шведського життя. Відомий на весь світ скандинавський дизайн – простий і стриманий, це поєднання практичності та естетики. Життя у Швеції загалом наповнене спокоєм і ладом, тут рідко знайдеш річ не на своєму місці і ніколи не побачиш хаосу. 

А ще Lagom дозволяє знайти баланс між роботою та особистим життям. У шведів немає звичаю затримуватися в офісі – робочий день завершують не пізніше 17.30, а вільний час проводять із сім'єю, друзями або займаючись тим, що приносить задоволення. 

Принцип Lagom закликає скоротити кількість справ, запланованих на тиждень, а на вихідних виділити один день, коли у вас нічого не заплановано. Це час для прогулянок на природі, садівництва і хобі, які допомагають відновити внутрішню рівновагу. Згідно з Lagom, немає “поганих” або “неправильних” захоплень – найкраще робити те, що приносить радість, і неважливо, що це буде – випічка, прикрашання будинку чи регулярні прогулянки на свіжому повітрі. Хороший відпочинок – ключ до ефективності та зниження рівня стресу. 

Сортування і повторне використання сміття – ще одна гарна шведська традиція, що лягає в концепцію життя за Lagom. Швеція – єдина країна у світі, де переробляють до 90% сміття. Більшість товарів шведи купують із мінімумом упаковки, щоб не потрібно було нічого викидати, а біля кожного будинку й магазину встановлені невеликі сортувальні станції.

Втім, не в усьому і не завжди шведи поводяться стримано. “Той, хто бував на святі літнього сонцестояння у Швеції або куштував неймовірно міцну шведську свіжозаварену каву, знає це”, – пише авторка книги “Що таке лагом: шведські рецепти щасливого життя” Ніка Брантмарк. Зрідка порушити баланс – це також Lagom! Шведи закликають не карати себе за прояви надмірності й не намагатися контролювати кожну годину. Інколи щось іде не так, і з цим нічого не поробиш. Тож найкраще, що можна зробити – це розслабитися. 

Fredagsmys

Одна з найбільш популярних шведських традицій. Поняття Fredagsmys [фредагсміс] складається з двох слів – Fredag (п'ятниця) та mys (затишок) і означає затишний п'ятничний вечір, який зазвичай проводять із сім'єю або друзями. 

Головні атрибути Fredagsmys – диван із пледами й подушками, телевізор, прості закуски та напої. Це час, коли вся родина збирається разом і просто чілить у затишній атмосфері під улюблений фільм чи телешоу.

Ця традиція набула обертів наприкінці 80-х – на початку 90-х, а в 1994 році Fredagsmys увійшов до словника Шведської академії. Цим словом описують вечір, проведений за відпочинком наприкінці п’ятиденного робочого тижня.

Fredagsmys – ще одна складова Lagom, адже це спосіб розслабитися після робочого тижня. Порядок і рутина є великою частиною шведського життя: гороховий суп традиційно їдять щочетверга, а солодощі – щосуботи. Тож Fredagsmys слугує відновленню здорового балансу між роботою та особистим життям. 

Робити паузи протягом дня – це так по-шведськи! VELO створені саме для цього. Паучі без тютюну, диму, попелу, запаху і слідів на зубній емалі, тож їх можна споживати де та коли завгодно. А ще – VELO родом зі Швеції. Паучі виготовляються відповідно до міжнародних стандартів якості. VELO – для тих, хто хоче йти в ногу з часом і насолоджуватися життям! 

Fika

Шведська традиція робити перерву в роботі на каву. Все як у нас, скажете ви! Але шведи не були би шведами, якби не придумали для кава-брейку спеціальні правила. По-перше, Fika [фіка] можна влаштовувати не частіше ніж кожні дві години, а тривати вона може не більш як 15 хвилин.

По-друге, як і в разі з Lagom, Fika – це не просто традиція, а ціла філософія, ритуал, стан душі і, зрештою, важлива частина шведської культури. Перерва на Fika допомагає переключитися і відновити сили, а значить, бути продуктивнішим упродовж робочого дня. Це час, щоб сповільнитися і наповнитися чимось приємним.

На Fika ніколи не ходять поодинці, у перерві важливе спілкування з друзями, тож ритуал зміцнює стосунки. Сходити на Fika – це розділити з кимось чашку чаю/кави і невеликий перекус, приміром тістечка.  

Традицію Fika підтримують у кожній компанії – часто перерва на каву прописана як правило у внутрішніх документах. Наприклад, одна із найбільших шведських корпорацій Volvo спеціально зупиняється на Fika. У більшості компаній і установ є кімната для Fika, часто з кавоваркою і закусками.

І для розуміння розмаху традиції: у Швеції існує цілий чемпіонат на наймасштабнішу Fika. 2007 року рекорд установили в місті Кальмар, де на Fika зібралися 2620 мешканців. А 2009 року один із найвідоміших скандинавських виробників кави вирішив провести подібні чемпіонати одразу в десяти містах. На сьогодні рекордсменом є місто Естерсунд, у якому на Fika зібралися 3563 жителі.

Jantelagen

Jantelagen [янтелаген] – це негласне правило не виділятися. На початку ХХ століття норвезький письменник Аксель Сандемусе, описуючи життя вигаданого села Янте, склав десять законів, яких мусили дотримуватися його мешканці. Серед них, наприклад, такі: “Не думай, що ти особливий”, “Не думай, що ти кращий за нас”, “Не думай, що ти все вмієш”. Відтоді термін почали вживати для пояснення скандинавського характеру та складу розуму.  

Сьогодні Jantelagen більше відображає філософію мінімалізму і скромності – шведи не люблять виділятися та вихвалятися своїми статками, успіхами або статусом. Хизуватися дорогим автомобілем, будинком, роботою – не для них. Зверхня демонстративна поведінка на публіці – моветон. 

Навіть великі бізнесмени, політики і члени королівської родини ведуть скромний спосіб життя. Засновник IKEA, попри багатомільйонні статки, їздив на старій Volvo. Шведські “зірки” й багаті люди відвідують демократичні ресторани, публічні місця і ніколи не дозволять вам почуватися неповноцінними під час спілкування з ними.

Можна по-різному ставитися до шведської скромності, але важко сперечатися: слов'янським країнам не завадить трохи Jantelagen.  

Mys

Тренд на данське поняття хюґе – у минулому, зустрічайте Mys (міс), затишок по-шведськи! Mys – це ультразатишна атмосфера, яка допомагає пережити довгу, темну й похмуру шведську зиму. Кажуть, вона ще суворіша за данську, втім, і українцям знайомі довгі зимові вечори.  

“Суть Mys – відчуття тепла, це як загорнутися у вовняну ковдру серед запалених свічок, попиваючи димну кружку чаю з муркотливим котом на колінах”, – каже Малін Ліндквіст, шведська дизайнерка тканин, яка переїхала до Данії. 

Головний атрибут Mys – свічки. Спитайте шведів, із чим у них асоціюється затишок, і неодмінно отримаєте відповідь: світло свічок. Коли сонячний день короткий, треба шукати нові джерела тепла та світла. Тож велика кількість свічок у шведських оселях – ще одна важлива традиція. На вікнах будинків не вішають щільні штори, аби світло свічок, що горять на підвіконні, завжди було видно з вулиці. Це і затишок, і орієнтир для тих, хто заблукав у заметіль.

Ну і, звісно, Mys – це про відпочинок у колі сім'ї чи друзів. Час, щоб загальмувати, розслабитися та смачно поїсти. Прикметник mysigt означає “теплий і приємний”.

Sommarstuga

Упевнені, це одне з найближчих для українців понять у цьому списку. Дача, літній будиночок, літня хатинка. Ще одна важлива складова шведського способу життя. Місцеві мешканці люблять виїжджати за місто всією родиною, щоб покопирсатися в саду, половити рибу чи просто прогулятися на природі. 

Існує багато різновидів таких будинків: садові будиночки, хатини поблизу гірськолижних баз, будинки вихідного дня (для відпустки або канікул). Але ідеальна Sommarstuga (соммаштюга) – це дерев'яний котедж яскраво-червоного кольору з білими віконними рамами, побудований десь на узліссі чи на березі маленького озера. 

Виїжджаючи за місто, шведи влаштовують пікніки з різноманітними закусками і прохолодними напоями. Серед найулюбленіших страв на пікніку – ферментована салака surströmming, що різко пахне, тому її розпаковують лише на свіжому повітрі. 

Jämställdhet

Шведи боролися за гендерну рівність тоді, коли це не було мейнстримом. Jämställdhet (ямстелдгхет), рівноправність (між статями і в широкому сенсі) – одне з основних досягнень, яким пишаються у Швеції. Ідея рівності чоловіків і жінок виявляється в усіх сферах: у сім'ї, освіті, на роботі, у церковному житті та у владі. Так, наприклад, майже половина депутатів у шведському парламенті – жінки, тричі за історію Швеції жінка ставала міністром оборони. 

Поняття Jämställdhet вже давно вийшло за межі боротьби за жіночі права. Принцип рівності поширюється на всі верстви суспільства і царини життя. Якщо подивитися ширше, то Jämställdhet є продовженням філософії Jantelagen (негласне правило не виділятися): тут невеликий соціальний розрив між бідними і багатими, іноземці мають великі виборчі та інші права, а король, нарівні з іншими громадянами, сплачує податки. Принцип рівноцінності кожного індивіда, незалежно від статі, релігії, етнічного походження, віку, сексуальної ідентичності, виховують у шведах протягом усього життя.

новини від velo
09 / 07 / 2024
Як працювати без світла: поради по організації та коворкінги Києва 2024
В 2024 році Україна знову стикнулась з проблемою блекауту, де графіки відключення світла в Києві, Львові, Харкові та інших містах вкотре стали невіддільною частиною життя
20 / 06 / 2024
Що означають крапки на VELO: розповідаємо про маркування міцності
Раніше паучі мали 5 варіантів міцностей, а тепер їх 4. Щоб тобі було простіше зорієнтуватися у змінах, зазначаємо деталі у цьому матеріалі
29 / 04 / 2024
Що обрати замість VELO polar mint?
Прихильники м’ятних ароматів серед безтютюнової продукції раніше часто обирали паучі VELO polar mint, але зараз вони зняті з продажу.
25 / 04 / 2024
Що таке нікотинові паучі (подушечки)?
В цьому матеріалі розберемося, що таке нікотинові паучі, як ними користуватися та які переваги має цей продукт.